Ciąża – jak kobiety powinny dbać o siebie w tym wyjątkowym okresie?

Ciąża, pomimo tego, że jest jak najbardziej naturalnym procesem, stanowi bardzo duże obciążenie dla organizmu młodej mamy. Z tego powodu w tym wyjątkowym czasie kobiety powinny szczególnie zadbać o swoje zdrowie.

Zmieniające się ciało oraz jego zapotrzebowanie na substancje odżywcze wymusza z reguły na przyszłych mamach przyjmowanie dodatkowych makroelementów, które z jednej strony dodadzą im siły, a z drugiej będą skutecznie wspierać prawidłowy rozwój maleństwa.

W przypadku planowanego powiększenia rodziny, wskazane jest rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego jeszcze przed samym zajściem w ciążę. Dzięki temu nasz maluszek już od samego początku będzie miał idealne wsparcie dla kształtującego się u niego układu nerwowego.

Kobiety w ciąży powinny uzupełnić swoją dietę jeszcze o inne substancje odżywcze, które są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Czego brakuje kobietom w ciąży?

Według zaleceń lekarzy, każda przyszła mama powinna uzupełnić swoją dietę o wymieniony już wcześniej kwas foliowy, a także o witaminę D, jod, żelazo i kwasy tłuszczowe DHA. Oczywiście najlepiej by było, aby substancje te dostarczyć organizmowi wraz z naturalnym pożywieniem, jednak w przypadku mało zbilansowanej diety może być to niezwykle trudne.

Dodatkowo podczas ciąży kobiety są z reguły zmęczone i jeśli już wcześniej nie prowadziły zdrowego trybu odżywania, może być im bardzo ciężko wprowadzać rewolucję żywieniową właśnie teraz. Dlatego bardzo często kobiety w ciąży przyjmują specjalne suplementy, takie jak np. Pregna Plus, które zawierają wszystkie konieczne dla zdrowia przyszłej mamy makroelementy w zalecanych dawkach.

Obrzęki nóg w ciąży

Innym charakterystycznym zjawiskiem ciążowym są obrzęki nóg. Z reguły występują w końcowych miesiącach błogosławionego stanu – w wieczornych porach. Opuchlizna może być naprawdę duża, jednak wynika najczęściej z naturalnych procesów organizmu.

Oczywiście zawsze należy ją skonsultować z lekarzem, ale w większości przypadków związana jest z odkładającą się w organizmie wodzie, która jest specjalnie magazynowana na czas porodu i ewentualnych ubytków krwi z tym związanych. Dzięki temu organizm matki będzie mógł szybko uzupełnić brakujące płyny, a tym samym zachować równowagę organizmu.

Niestety duże obrzęki nóg mogą powodować słaby przepływ krwi, szczególnie w przypadku mam o słabych naczyniach krwionośnych. Wtedy obok stosowania specjalnych podkolanówek uciskowych, lekarze w uzasadnionych przypadkach zalecają Diohespan, środek leczniczy zmniejszający przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawiający napięcia ich ścianek, a tym samym usprawniający krążenie.

Młode mamy muszą koniecznie pamiętać o odpoczynku i unikaniu stresu. Ciąża nie jest może przysłowiową kaszka z mleczkiem, ale nie jest też chorobą. To piękny czas oczekiwania na swoje dziecka, dlatego warto się cieszyć każdą jego chwilą. A co najważniejsze trwa ona przez ograniczony czas, czyli zawsze wiemy, że doczekamy szczęśliwego zakończenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s